Biblioteka

Poniżej przedstawiamy zbiór dostępnych publikacji z Biblioteki Waisznawa - życzymy miłej lektury!

 • Aborcja a język nieświadomości

  Aborcja a język nieświadomości

  Autor: Dr William, H. Deadwyler
 • Amryta Wani

  Amryta Wani

  Autor:  Śrila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur

  Tytuł tej książki – "Amryta Wani" – można przetłumaczyć jako Nauki, które obdarzają nektarem nieśmiertelności. Wszystkie żywe istoty, zgnębione niedolami tego świata, pragną szczęśliwej nieśmiertelności, a ta powstaje z duchowego nektaru. Owego nektaru nie można znaleźć na tym świecie, jest on wytworem świata duchowego.

 • Avatar Buddha

  Avatar Budda

  Autor: Suhotra Swami

  Siddhartha Gautama był pięknym księciem królewskiego rodu Sakya, wywodzącego się Suryavamsa – Dynastii Słońca. Jego ojciec, Król Suddhodana, otaczał go nieustanną opieką chroniąc przed wszelkimi niedolami życia. U podnóża Himalajów, w stolicy Kapilavastu, Król wybudował dla niego trzy pałace.

 • Bhagawata - filozofia - etyka - teologia

  Bhagawata - filozofia - etyka - teologia

  Autor: Bhaktiwinod Thakur

  Śrimad Bhagawata jest bez wątpienia księgą trudną i tam, gdzie nie odnosi się do malowniczego opisu tradycji i życia poetyckiego, jej treść jest surowa, a jej gałęzie pokryte są strojem niespotykanej, sanskryckiej poezji. Dzieła filozoficzne muszą koniecznie być tego rodzaju. Dlatego przypisy i komentarze są potrzebne do tego, by pomóc nam w trakcie studiowania tej księgi.

 • Biografie acaryów Vaisnava

  Biografie acaryów Vaisnava

  Autor: Thakura Sarangi dasa
 • Bryhat Bhagavatamrta

  Bryhat Bhagavatamrta

  Autor: Sanatana Goswami

  Pierwsza część książki Sanatany Goswamiego ukazuje transcendentalną podróż Śri Narady Muniego, która dowodzi supremacji Boga, Najwyższej Osoby, Śri Kryszny. Śri Narada transcendentalny kosmonauta wizytuje różne planety i odwiedza potężne osobistości całego stworzenia, które stopniowo kierują go od jednej do drugiej, mówiąc, iż to nie one są doskonałe, że są osoby bardziej doskonałe.

 • Bulwary rozłąki

  Bulwary rozłąki

  Autor: Śri Śrimad Gour Govinda Swami

  Poprzez serie przejrzystych i oświecających rozmów z oddaniem zestawionych w „Bulwarach rozłąki” (Embankment of Separation), Param Pujyam Śrila Gour Govinda Svami Maharaj rzuca potoki światła na duchową chwałę najbardziej starożytnego i świętego Puruṣottama Dham oraz boskie „Lila” Śrī Caitanyi Mahaprabhu w tym świętym miejscu.

 • Chwały Navadvip - Navadvip Dhama Mahatmya

  Chwały Navadvip - Navadvip Dhama Mahatmya

  Autor: Bhaktiwinod Thakur

  - O szczęśliwy, Navadvipa jest taka sama jak Vrindavana. Została stworzona dawno temu przez Radhe, aby obdarzyć łaską żywe istoty. Vrindavana i Navadvipa są tak Mi drogie jak Sama Radha. To potwierdzam jako prawdę. O Ananto, tak jak zawsze rezyduję we Vrindavan z Radhika, tak samo zawsze rezyduję w Navadvip z Radhika połączony w jedną formę jako Gauranga.

 • Chwały Pana Gaurangi

  Chwały Pana Gaurangi

  Niniejsza książka ukazuje się tuż po 520-tej rocznicy narodzin Śri Ćajtanji Mahaprabhu. Pojawiając się na przełomie XV i XVI wieku, odrodził On i rozpowszechnił duchowość Kryszna-bhakti. Dzięki łasce poszczególnych nauczycieli duchowych Brahma-Madhwa-Gaudija sampradaji, tradycja Kryszna-bhakti jest cały czas żywa. Grupy wielbicieli intonujące maha-mantrę – Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare, Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare – są ostatnimi laty widoczne na ulicach miast w Polsce.

 • Dbajmy o wielbicieli

  Dbajmy o wielbicieli

  Autor: Niranjana Maharaja

  Choć zazwyczaj ignoruje się innych przy osiąganiu własnych celów, to ci, którzy dążą do premy akceptują zależność od innych, od tych którzy mają podobne cele i upodobania. Współdziałając w ten sposób razem, wspólnie pracują, mając na uwadze cel – którym jest prema.

 • Docenić Śri Nawadwip Dham

  Docenić Śri Nawadwip Dham

  Autor: Mahanidhi Swami

  Śrila Prabhupada wprowadził nas do cudownie słodkiego i łaskawego domu Śri Ćajtanji Mahaprabhu do Nawadwipy (siedziby Boga, Najwyższej Osoby). Przez wieki Nawadwipa Dhama pozostawała ukryta, jak schowany pąk lotosu skrywający nektar, piękno i zapach w złożonych płatkach.

 • Docenić Śri Wryndawan Dham

  Docenić Śri Wryndawan Dham

  Autor: Mahanidhi Swami

  Wryndawana jest wspaniałym miejscem, gdzie kwiaty zawsze kwitną i gdzie żyją różne rodzaje kolorowych saren. Ptaki tam świergoczą, pawie puszą się i tańczą, a pszczoły brzęczą. Kukułki śpiewają na pięć rodzajów melodii. Jeziora we Wryndawanie otoczone są zieloną trawą i różnymi rodzajami kwitnących kwiatów lotosu, a łagodne wiatry niosą ze sobą aromatyczne pyłki tych kwiatów. (…)

 • Doskonałe pytania doskonałe odpowiedzi

  Doskonałe pytania - doskonałe odpowiedzi

  Autor: A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada

 • Garga Samhita

  Garga Samhita

  Autor: Garga (Garga Muni)

  Śri Bahulaśva rzekł: Tak jak półbóg nigdy nie jest zmęczony piciem nektaru i jak pszczoła nigdy nie jest zmęczona piciem z lotosu, tak wielbiciel nigdy nie jest zmęczony słuchaniem rozrywek Śri Kryszny.

 • Gayatri Mahima Madhuri

  Gayatri Mahima Madhuri

  Autor: Mahanidhi Swami

  Mahanidhi Swami autor Gajatri Mahima Madhuri, bazując na takich dziełach, jak Hari-bhakti-wilasa, Gopala-tapana Upaniszad, na książkach Śrila Prabhupada i wywiadach ze starszymi wajsznawami, opisuje osiem mantr, które są istotne dla gaudija wajsznawów.

 • Gita Mahatmya

  Gita Mahatmya

  Autor: Krishna Dvaipayana Vyasa

 • Gitavali

  Gitavali

  Autor: Bhaktivinoda Thakur

  Zbiór pieśni Bhaktivinoda Thakury. Opublikowane poraz pierwszy w 1893 roku – 70 pieśni bengalskich skomponowanych w celu głośnego śpiewania i wychwalania Najwyższego Pana.

 • Indyjskie wpływy u Blake’a, ze szczególnym uwzględnieniem Bhagavad Gity

  Autor: Grevel Lindop

 • Jaiva-dharma

  Autor: Bhaktiwinod Thakur

  „Jaiva dharma” w oryginale bengalskim jest bezcennym skarbem dla wszystkich Viṣnuitów posługujących się językiem bengali. Jej autor, Śrila Bhaktivinoda Thakura, jest poufnym towarzyszem Sri Caitanyi Mahabrabhu i słynie jako Siódmy Goswami.

 • Język religii. Jak możemy sensownie mówić o Bogu

  Autor: Thomas G. Herzig
 • Kim jestem?

  Autor: Radhesyam das

  Teksty Wedyjskie są najlepszym panaceum na wszelkie choroby wszechczasów. Dają krystalicznie jasne zrozumienie wszystkich fundamentalnych prawd życia. Odpowiadają na pytania: kim jesteśmy, jaki jest prawdziwy cel życia i jak możemy osiągnąć nieprzemijające doskonale szczęście.

 • Kryszna - Źródło Wiecznej Przyjemności

  Autor:  A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
   
  Kiedy w krajach Zachodu ktoś zobaczy okładkę książki takiej jak Kryszna, natychmiast pyta: „Kim jest Kryszna? Kim jest ta dziewczyna obok Kryszny?” itd. Odpowiedź na to pytanie brzmi: „Kryszna jest Najwyższą Osobą Boga”.
 • Kryszna Sewa

  Autor: Kenneth R. Valpey

  Teologia czczenia bóstw w wisznuizmie bengalskim.

 • Mantry i pieśni acaryów Vaisnava

 • Mathura spotyka Vrindavan

  Autor: Śrila Gour Govinda Swami Maharaja

  Słysząc to Snigdha Kaṇṭha powiedział: „O co tu chodzi? Yaśodā-mātā urodziła syna oraz córkę, którą wziął ze sobą Vasudeva. Gdzie zatem podział się syn?” Madhu Kaṇṭha odparł: „Jest to bardzo poufny temat. Córką Yaśodā-māty była sākṣāt-yogamāyā. Dzięki swej mocy, Yogamāyā sprawiła, że syn Nandy stał się niewidoczny i w ten sposób Vasudeva nie mógł Go zobaczyć. Widział wyłącznie córeczkę.”

 • Małżeństwo w dawnych Indiach

  Autor: Andrzej Babkiewicz
   
  Mam nadzieję, że lektura ta sprawi czytelnikowi dużo satysfakcji i pomoże stworzyć wspaniały związek. Wierzę też, że tym sposobem zbliżymy się do naturalnych relacji damsko-męskich w społeczeństwie, pozbawionych prób wzajemnej rywalizacji czy wykorzystywania się nawzajem.
 • Mukta Ćarita

  Autor: wg Ragunatha dasa Goswamiego
   
  Dedykujemy wielbicielom, których życiem i duszą jest nauczanie wiedzy świadomości Kryszny, i którzy pomimo wszelkich przeciwności rozprowadzają książki Jego Boskiej Miłości A.C. Bhaktiwedanty Swamiego Prabhupady. Niech ta piękna historia słodkiej transcendentalnej rywalizacji między Śri Kryszną i dziewczętami Wradźy będzie wielką inspiracją w życiu każdego bhakty.
   
 • Nauki Królowej Kunti

  Autor: A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada

  Wzniosłe modlitwy Kunti znajdujące się w Pierwszym Canto Śrimad Bhagavatam liczą jedynie dwadzieścia sześć dwuwierszy (wersety 18-43 ósmego rozdziału), jednakże uważane są one za arcydzieło filozofii, teologii i literatury Książka Nauki królowej Kunti zawiera te wspaniałe wersety oraz pouczające komentarze Śri Śrimad A.C. Bhaktivedanty Swamiego Prabhupady.

 • Nektar Instrukcji

  Autor: A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada

  Postęp w świadomości Kryszny zależy od indywidualnej postawy, nastawienia zainteresowanego. Osoba praktykująca świadomość Kryszny powinna stać się doskonałym gosvamim. Vaisnavowie są ogólnie znani jako gosvami. We Vrindavanie tytułem tym obdarzany jest też każdy prezydent świątyni. Ten, kto chce zostać doskonałym bhaktą Kryszny, musi zostać gosvamim. „Go” znaczy „zmysły”, a „svami” znaczy „mistrz”.

 • Nektar Oddania

  Autor: A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada

  „Nasza skłonność do miłości rozprzestrzenia się tak, jak rozprzestrzenia się wibracja światła czy powietrza, lecz nie wiemy, gdzie się ona kończy. Nektar oddania uczy nas doskonałej miłości do każdej żywej istoty, poprzez łatwą metodę kochania Kryszny. Metoda ta jest bardzo prosta, lecz należy ją spokojnie i trzeźwo rozważyć.”

 • Nitjananda Ćaritamryta

  Autor: Śrila Wryndawana dasa Thakur

  Tak jak rozrywki Śri Ćajtanji są słodsze od rozrywek Kryszny, podobnie lila Śri Nitjanandy są bardziej atrakcyjne niż te spełniane przez Pana Balaramę. Śri Nitjananda słynie jako akrodha paramananda nitjananda-radźa, nigdy się nie złości, jest najbardziej łaskawy i obdarza Kryszna-prema.

 • O pojmowaniu niepojętego: 'acintya bhedabheda' Jivy Gosvamina

  Autor: Ravi M. Gupta

  Stworzenie oraz jego mieszkańcy są mocą (śakti) Pana, a ta relacja między Bhagavanem a jego mocami jest bhedabheda „jednoczesną odrębnością i tożsamością”. To, że relacja ta ma jednocześnie dwie przeciwstawne cechy jest niepojęte dla ludzkiego umysłu i dlatego relacja bhedabheda zwana jest acintya - niepojętą.

 • Pokonać Demony

  Na podstawie historii z Vrindavan

  Celem każdego jest osiągnięcie szczęścia, czy to w wymiarze indywidualnym, czy w zespołowym, dlatego przyjęliśmy formę szukania szczęścia u źródła. Źródła, z którego czerpało już wielu mędrców w przeszłości. Przygotuj się na wejście do świata czystości, wieczności, wiedzy i szczęścia.

 • Ponad dualizmem

  Autor: Karnamrita dasa Adhikari

  Biografie Jego Boskiej Miłości Śrila Gaura-kiśora dasa Babaji Maharaja oraz Jego Boskiej Miłości Śrila Jagannatha dasa Babaji Maharaja.

 • Positive Vibration czyli twórcza moc wibracji dźwiękowej

  Autorzy: Dasanudasa Vanacari, Mathura das

  W moim życiu zawodowym wielokrotnie zajmowałem się studiami nad podstawami sztuki muzycznej i jej wpływem na psychikę ludzi. Rezultaty mojej pracy były głęboko oświecające i prowadziły do zrozumienia jak głęboko duchowe są źródła muzyki, i jak dalece związane z otaczającym nas wszechświatem. Poznałem sposoby leczenia muzyką i jej wpływ na psychikę żywych organizmów.

 • Poza narodzinami i śmiercią

  Autor: A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada

  Pierwszym krokiem w samorealizacji jest zrozumienie, że nasza tożsamość jest czymś oddzielnym od ciała. „Nie jestem tym ciałem, tylko duszą” - realizacja ta jest rzeczą zasadniczą dla każdego, kto chce pokonać śmierć i wejść do świata duchowego, który jest poza śmiercią. Samo mówienie: „Nie jestem tym ciałem” nie wystarcza; trzeba to rzeczywiście sobie uświadomić.

 • Prabhupada - człowiek mędrzec - jego życie i dziedzictwo

  Autor: Satsvarupa dasa Goswami

  Biografia A.C. Bhaktiwedanty Swamiego Prabhupada

  „Życie Śrila Prabhupada jest oczywistym dowodem na to, że można przekazywać ponadczasową prawdę...”

 • Prawda i Piękno

  Autor: A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada

  Odwieczna kultura Indii jest nieprzebranym źródłem, z którego każdy może czerpać szczęście. Przyjmując starożytną modrość tego kraju zarówno starzy, jak i młodzi mogą w pełni doświadczyć życia przynoszącego satysfakcję. „Prawda i piękno” zachęca, byśmy zrezygnowali z namiastki tak zwanego szczęścia oferowanego przez świat materialny, a w zamian skosztowali szczęścia trwałego, które właściwe jest naszej jaźni.

 • Prema Vilasa

  Autor: Sri Nityananda das

  Przede wszystkim książka ta skupia się na życiu i rozrywkach trzech Prabhu: Śrinivasa Acaryi, Narottama dasa Thakury i Śyamanandy Prabhu. Nie ma wątpliwości, że ta książka została przyjęta jako autentyczna, ponieważ Prema Vilasa jest wspomniana w kilku świętych pismach Vaisnavów...

 • Promień Wisznu

  Autor: Rupa Wilasa das

  Ten tom, będący krótką biografią Om Visznupada Śri Śrimad Bhaktisiddhanty Sarasvati Gosvamiego Prabhupady, pomyślany został jako pokorna ofiara złożona u jego lotosowych stóp za pośrednictwem mojego mistrza duchowego, Om Visznupada Śri Śrimad A. C. Bhaktivedanty Swamiego Prabhupady.

 • Proste dla prostych

  Autor: Bhakti Balaph Puri Goswami

  Ratnarandźini Dewi Dasi to przykład spełnienia obietnicy Śrila Prabhupady:

  - Intonuj dziennie szesnaście rund, przestrzegaj czterech zasad regulujących, a wrócisz do domu, do Boga.

 • Przewodnik po Vrindavan

  Autor: Padmalochan das

  Siedziba Kryszny pojawia się na naszej planecie w równie transcendentalny sposób jak On sam, ponieważ jest tej samej transcendentalnej natury. Chociaż wydaje się, że jest usytuowana w Indiach, posiada wszystkie transcendentalne cechy duchowej natury - wieczność, wiedzę i szczęście - a zatem nie ulega zniszczeniu w czasie, kiedy niszczony jest wszechświat.

 • Reinkarnacja

  Autor: A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada

  Życie nie zaczyna się w chwili narodzin ani nie kończy wraz ze śmiercią. Co właściwie dzieje się z duszą po opuszczeniu ciała? Czy wchodzi w następne? Czy musi reinkarnować w nieskończoność? Czym tak naprawdę jest reinkarnacja? Czy mamy jakiś wpływ na nasze przyszłe wcielenia?

 • Samadhi Gaudija Wajsznawów

  Autor: Mahanidhi Swami

  Samadhi Gaudija Wajsznawów we Wryndawan wyjaśnia znaczenie, historię i ważność samadhi. Z wieloma biografiami wajsznawów, zdjęciami i wskazówkami o tym, jak zbliżyć się i wielbić samadhi, książka ta służy zarówno jako przewodnik po samadhi we Wryndawan, jak i jako podręcznik do rozwijania się w świadomości Kryszny.

 • Serce Gopi Pasterki

  Autor: Raihana Tyabji (Wanda Dynowska)

  DO POLSKIEGO CZYTELNIKA

  Bracia moi Polacy, w książeczce tej spotkacie słowa: „Tylko ten jest dzielny, kto zdoła wpośród najgłębszego mroku myśleć o światłości.“

Script logo