Nitjananda Ćaritamryta

Autor: Śrila Wryndawana dasa Thakur

Tak jak rozrywki Śri Ćajtanji są słodsze od rozrywek Kryszny, podobnie lila Śri Nitjanandy są bardziej atrakcyjne niż te spełniane przez Pana Balaramę. Śri Nitjananda słynie jako akrodha paramananda nitjananda-radźa, nigdy się nie złości, jest najbardziej łaskawy i obdarza Kryszna-prema. Sam Pan Ćajtanja mówi w Śri Nitjananda-ćaritamryta:

„Ci którzy rozwijają miłość, uczucie i szacunek do Nitjanandy, rozwijają miłość i uczucie do Mnie. Wszyscy półbogowie, na czele z Śiwą i Brahmą, wielbią Nitjananda Swarupę. Jeżeli jakaś osoba myśli źle o Nitjanandzie, lub też znieważa Go, kimkolwiek by nie była, upadnie. Nawet jeśli uważa się, za Mojego wielbicielem, w rzeczywistości nim nie jest.”

Książka opisuje chwały Śri Nitjanandy Prabhu: Jego narodziny, dzieciństwo, odejście z domu, podróż do świętych miejsc, przybycie do Nawadwipy i spotkanie z Panem Ćajtanją, nauczanie, rozrywki z Mahaprabhu w Nadii, obecność w czasie przyjęcia sannjasy przez Śri Gaurahari, podróż do Nilaćala, powrót do Nawadwipy, ślub, rozdawanie miłości do Boga i odejście z tego świata.

Śrila Wryndawana Dasa Thakura słynie w społeczności Wisznuitów z innego dzieła – Ćajtanja-bhagawata, o której Krysznadasa Kawiradźa Goswami, autor Ćajtanja-ćaritamryty pisze: „Żadna istota ludzka nie byłaby w stanie skomponować takiej książki. W rzeczywistości to sam Ćajtanja Mahaprabhu przemawia ustami Wryndawana Dasa Thakur.”

Plik do pobrania:

Script logo